środa, 26 listopada 2014

AUDYCJA MUZYCZNA "OSKAR KOLBERG I JEGO DZIEŁO"

"Brzmi pieśń nieprzerwanie po naszych niwach i gajach, 
płynie z wodą i z wiatrem, odbija się o ściany naszych karczem, 
dworów i chat, a tam gdzie powstała najsilniej za serce chwyta". 
/Oskar Kolberg/

6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Ten dziewiętnastowieczny kompozytor i folklorysta urodził się w 1814 roku. W wydanych za życia 33 tomach monografii regionalnych utrwalił wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Uważał on, że zachowanie tradycji stworzy fundament sprzyjający odrodzeniu Polski. Jego dzieło nosi tytuł: "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". 

W całym kraju w ciągu roku miały miejsce różne wydarzenia skupiające się nie tylko na kulturze ludowej, ale na poznawaniu szeroko rozumianej tradycji w codziennej jej obecności, bowiem bez poznania źródeł naszych obrzędów, zachowań i gestów nie zrozumiemy w pełni współczesnego świata. 

26 listopada odbyła się w LCSK audycja muzyczna przybliżająca postać Oskara Kolberga i jego dzieło. Podczas spotkania z panią Karoliną Wieczorek i panem Markiem Kunickim (Ars Musica) dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gwoździanach dowiedziały się czym jest folklor, muzyka ludowa, folk. Pani Karolina zaprezentowała dzieciom ludową piosenkę o Ondraszku, a także nauczyła je zabawy/tańca do piosenki o owczareczku: "Owczareczek nasz / wygnał owce wczas / a ja za nim ze śniadaniem / a on poszedł w las". 

Jednym z elementów sztuki ludowej jest wycinanka, czyli ozdoba wycięta z papieru za pomocą ostrego narzędzia. Wycinanki były charakterystyczną ozdobą wiejskich chat z przełomu XIX i XX wieku. Wykorzystują różne rodzaje symetrii oraz łączenie i rytmiczne powtarzanie motywów w układach poziomych i pionowych. Początkowo wykonywane były z białego papieru.
Wycinanki były tematem warsztatów prowadzonych przez panią Teresę Wit. Zaprezentowała ona dzieciom swoje prace oraz nauczyła je robić własne wycinanki. Wykonane przez siebie prace dzieci zabrały ze sobą do szkoły.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz