2008-2012

SZLAKAMI NASZEJ GMINY - podsumowanie

Nasza gmina pięknych miejsc ma wiele
Bierz swój rower co dzień i w niedziele
Przygód sporo możesz mieć i wrażeń
Na rowerze spędzisz lato swoich marzeń


Od początku maja do końca września trwał konkurs turystyczny pt.: „Szlakami Naszej Gminy”. Cieszymy się, że znaleźli się chętni do wzięcia w nim udziału. Pierwsze miejsce, zarówno za odwiedzenie wszystkich miejsc jak i za ciekawy opis wycieczek zdobyła rodzina Wańczyków z Łagiewnik Małych (Sabina, Stanisław i Emilka). Miejsce drugie zajęły Joanna i Julita Koza z Lisowic, które także dotarły do wszystkich wyznaczonych punktów. Miejsce trzecie zajęła rodzina Smyłów z Kośmider (Lucyna, Krzysztof, Natalia, Olaf). Dziękuję serdecznie wójtowi gminy za objęcie patronatu nad konkursem a właścicielom Karczmy Koszwice za ufundowanie nagrody dla zwycięzców.

Poniżej prezentujemy fragmenty opisów dostarczonych przez zwycięskie rodziny.

OPIS I

„Bardzo zaciekawił nas konkurs pt.: „Szlakami Naszej Gminy”, ponieważ lubimy przejażdżki rowerowe, a tym bardziej, że w niektórych miejscach wyznaczonych w konkursie nigdy nie byliśmy, np. Dziewcza Góra w Solarni. Mogliśmy przy okazji zwiedzić różne ciekawe miejsca w naszej gminie.
Jako pierwszą trasę wyznaczyliśmy sobie Koszwice, Kośmidry i Solarnię. (…) W drodze do krzyża na ul. Podleśnej przystanęliśmy przy stawach pooglądać łabędzie. Podobno są tam też czaple. Szkoda, że ich nie widzieliśmy, i że nie mieliśmy czegoś, aby nakarmić łabądki – Emilka miałaby ciekawą atrakcję. (…) Spotkaliśmy też mrowisko w lesie, gdzie mrówki schwytały małą żmiję. Oczywiście musieliśmy ten fakt, bardzo ciekawy, uwiecznić na zdjęciu. W końcu, gdy przejechaliśmy przepiękny las (i bardzo długi) trafiliśmy do kapliczki na Dziewczej Górze. Było tam fajne miejsce na chwilowy odpoczynek, nabranie sił i rozprostowanie kości. (…)
W planie drugiej trasy był Pawonków, Lisowice, Draliny, Łagiewniki Wielkie i Gwoździany. Pierwszy przystanek zrobiliśmy przy kościele w Pawonkowie skąd poszliśmy prosto na lody do sklepu. Po lodach udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku Lisowic. (…) W Lisowicach (…) stanęliśmy też przy Muzeum Paleontologicznym. Emilce, z pomocą taty, udało się schwytać dinozaura za ogon, który nawet nie próbował uciekać widząc tak groźnego przeciwnika. (…) Na koniec zostawiliśmy sobie najbliższe miejsca, czyli punkty w Łagiewnikach Małych i Skrzydłowicach. Najpierw ruszyliśmy do krzyża na skrzyżowaniu na Kolonii Łagiewnickiej. Później „po tyłach”, ul. Wyzwolenia, pojechaliśmy do Skrzydłowic do kapliczki, gdzie niedawno odbył się odpust. Ze Skrzydłowic znów do Łagiewnik do kapliczki na ul. Powstańców i prosto do ostatniego punktu całej naszej wycieczki, a najbliższego naszego domu, czyli do Figury Matki Bożej na Placu kościelnym. I do domu...
To była fajna przygoda, zwiedzić cała gminę. Konkurs ten naszym zdaniem to strzał w dziesiątkę, aby „popchnąć” ludzi do ciekawego spędzenia czasu. Przy okazji mamy dużo fajnych pamiątkowych zdjęć”.

Rodzina Wańczyków (Sabina, Stanisław, Emilka) – Łagiewniki Małe

OPIS II

„Podróżowanie szlakami naszej gminy rozłożyłyśmy na 3 dni, podczas których chciałyśmy zwiedzić poszczególne miejscowości gminy Pawonków. Na szczęście pogoda dopisała nam każdego dnia, na który miałyśmy zaplanowaną wycieczkę. (...)
Jak się okazało w czasie naszej całej podróży, wcale nie było łatwo odnaleźć poszczególne punkty kontrolne. Czasem zapytałyśmy mieszkańców wiosek o konkretne miejsce, a czasem same „błądziłyśmy”. Ostatecznie jednak zawsze udało się dotrzeć do celu. Po drodze mijałyśmy wiele pięknych miejsc, które uwieczniłyśmy na dołączonych zdjęciach”.

Julita i Joanna Koza - Lisowice

OPIS III

„Na wycieczki rowerowe jeździliśmy w wolnym czasie latem. Nasza 6-letnia córeczka Natalka jeździła z nami swoim rowerkiem. Najdłuższa nasza wycieczka była z Kośmider przez Pawonków, Skrzydłowice, Łagiewniki Małe, Koszwice z powrotem do domu. Zrobiliśmy wtedy ok. 35 km. Bardzo lubimy jeździć rowerami. W każdej wolnej chwili tak spędzamy czas”.

Rodzina Smyłów (Lucyna, Krzysztof, Natalia, Olaf) - Kośmidry

WAKACYJNY KLUB TWÓRCZY

Od 9 do 27 lipca trwały półkolonie pt.: „Wakacyjny Klub Twórczy”. Każdego dnia powstawały nowe „dzieła” tworzone przez uczestników zajęć. Wśród wykonanych prac znalazły się: poetyckie kolaże letnie, gipsowe magnesy na lodówkę, obrazki wykonane różnymi technikami plastycznymi, kwiaty orgiami, lampiony, pasiaki, bociany, kotki, domki dla lalek, pierścionki filcowe, laurki, rybki. Spędzany wspólnie czas poświęcaliśmy także zabawie, przygotowywaniu i spożywaniu podwieczorków. Jedno spotkanie przeznaczyliśmy na zorganizowanie podchodów, które na pewno będziemy miło wspominać. Ostatniego dnia półkolonii udaliśmy się na plener malarski i wycieczkę na lody.

Trzy tygodnie półkolonii możemy z pewnością uznać za udane. Nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy i wykonaliśmy dużo pięknych prac, z czego dzieci mogą być zdecydowanie dumne.

SPORTOWA OLIMPIADA RODZINNA

Pierwszy dzień wakacji (30 VI) spędziliśmy aktywnie podczas Sportowej Olimpiady Rodzinnej zorganizowanej przez Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne we współpracy z Ludowym Klubem Sportowym UNIA Lisowice.

Na początek najmłodsza uczestniczka zapaliła znicz olimpijski, a następnie przystąpiliśmy do udziału w poszczególnych konkurencjach. Dzieci, młodzież i dorośli rzucali piłeczkami, piłką lekarską oraz rzutkami, wykonali także skok w dal i bieg przez płotki. W czasie oczekiwania na swoją kolej można było namalować swoje marzenia wakacyjne. Największym przeciwnikiem zawodników było słońce, więc po trudach sportowych ochłodziliśmy się lodami oraz zabawą z powiewającą chustą animacyjną. Na zakończenie Olimpiady rozdane zostały medale i dyplomy. Puchar w kategorii rodzinnej otrzymała rodzina Grabińskich, która stawiła się w komplecie.

Kategoria I – Szkoła Podstawowa

I – Sebastian Brzezina
II – Nataniel Mandla
III – Kamil Mandla

Kategoria II – Gimnazjum

I – Dawid Grabiński
II – Karol Matusek
III – Michał Grabiński

Kategoria III – Dorośli

I – Dawid Brol
II – Krzysztof Grabiński
III – Krzysztof Brol

TEATR A „SENNIK JÓZEFA”

17 czerwca gościliśmy aktorów Teatru A z Gliwic, który tym razem zaprezentował swoje najnowsze dzieło (premiera: 22.04.2012) pt.: „Sennik Józefa”. Spektakl jest kontynuacją cyklu przedstawień przygotowywanych w ramach Biblijnego Teatru Dziecięcego. Przedstawienie w formie bajki przybliża historię Józefa Egipskiego. „Sennik Józefa”, który wypełniony był muzyką zaciekawił dzieci a dorosłych mógł sprowokować do postawienia sobie wielu ważnych pytań. Osobom przybyłym do LCSK występ się spodobał, a aktorzy jak zawsze zachwycili swą grą aktorską. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia Ojca.

CYKL WYKŁADÓW PT.: „SPOTKAJMY SIĘ W MUZEUM”

W dniach 21 i 22 maja Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne w Lisowicach zorganizowało wykłady paleontologiczne dla młodzieży pt.: "Spotkajmy się w muzeum". Zaproszony gość, pan dr Gwidon Jakubowski z Muzeum Ziemi PAN opowiadał o pierwszych polskich wyprawach paleontologicznych do Mongolii ("W poszukiwaniu dinozaurów na pustyni Gobi") oraz o zwierzętach żyjących na terenie dzisiejszej Polski w okresie plejstocenu ("Kiedy w Polsce żyły słonie"). Opowieści naukowe zilustrowane zostały slajdami oraz ciekawostkami z licznych podróży dr. Jakubowskiego, który jest odkrywcą pierwszego dinozaura znalezionego przez polskich badaczy na pustyni Gobi. W wykładach udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. 

I OGÓLNOPOLSKI BIEG TROPAMI ŚLĄSKICH DINOZAURÓW

1 maja odbył się I Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów zorganizowany przez Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne. Celem biegu było popularyzowanie i upowszechnianie biegów na Ziemi Śląskiej, propagowanie zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności, sportowa promocja regionu oraz promocja Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach. W biegu wzięło udział 61 zawodników. Dla każdego przygotowany został pakiet startowy, a dla zwycięzców puchary oraz nagrody. Pomimo bardzo upalnego dnia, uczestnikom biegu towarzyszyły rodziny, które dzielnie dopingowały swoich faworytów.

DZIEŃ KSIĄŻKI

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 IV) obchodzony jest na całym świecie i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce nie cieszy się jednak dość dużą popularnością, pomimo że jest obchodzony już od 57 lat.


Z okazji ŚDK i obchodzonego Roku Janusza Korczaka LCSK przygotowało internetowy konkurs wiedzy, składający się z 3 części. Pierwsza dotyczyła ŚDK, druga postaci Janusza Korczaka a trzecia jego dwóch książek.

NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA 2012

W tym roku organizowany przez LCSK Narodowy Dzień Życia połączony został z Dniem Świętości Życia oraz z Rekolekcjami wielkopostnymi dla dzieci ze Szkoły Podstawowej. Dzień Świętości Życia (26 marca) rozpoczęliśmy poranną uroczystą Mszą Świętą, w czasie której dwie osoby z naszej Grupy Obrońców Życia brały czynny udział czytając Słowo Boże. Po homilii, osoby które zdecydowały się przystąpić do Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podeszły ze świecami do ołtarza, gdzie złożyły przyrzeczenia i zobowiązały się tym samym do modlitwy przez 9 miesięcy. 26 marca był również pierwszym dniem Rekolekcji Wielkopostnych dla dzieci. Uczniowie Szkoły Podstawowej po Mszy Świętej udali się do LCSK gdzie obejrzeli film o początku życia człowieka oraz mieli okazję dowiedzieć się kilku podstawowych faktów dotyczących życia prenatalnego oraz wartości życia człowieka od samego poczęcia. Po filmie dzieci pod kierunkiem opiekunów wykonały serca dla swoich rodziców. Na wyciętych przez siebie sercach napisały: 1) „Mamo! Dziękuję, że mnie urodziłaś. Tato! Dziękuję, że kochasz mamę”; 2) „Mamo, Tato – kocham was”. Drugi dzień rekolekcji upłynął na rozważaniu cierpienia. Obejrzeliśmy film o bł. Chiarze Luce Badano, dziewczynie będącej przykładem osoby, która ukochała krzyż, członkini Ruchu Focolari. („Dla Ciebie Jezu, jeśli Ty tego chcesz, ja również tego pragnę”; „Ja nie mogę już biec, ale chciałabym przekazać Wam pochodnię, jak na olimpiadzie. Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze” - Ch. L. Badano). Po obejrzeniu wzruszającego filmu dzieci z podziałem na klasy rozwiązywały wielkopostną krzyżówkę. Trzeci i zarazem ostatni dzień rekolekcji poświęciliśmy tematowi Misji Świętych. Na początek dowiedzieliśmy się ile jest „obszarów misyjnych”, jakie mają kolory i co one oznaczają. Dzieci mogły zobaczyć także kolorowy różaniec misyjny i orientalne „obrazy”. W drugiej części spotkania dzieci wykonały Misyjną Palemkę Wielkanocną w 5 kolorach misyjnych: białym, niebieskim, zielonym, żółtym i czerwonym. Dzieci zabrały do domu swoje prace, a osoby, które dodatkowo zechciały odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących filmu o bł. Chiarze otrzymały w nagrodę płyty z piosenkami dla dzieci. Spotkaniom rekolekcyjnym towarzyszyła wystawa „Ojciec Święty w sprawie najmniejszych”, piękne dekoracje i przewodnia myśl dotycząca wartości życia człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci.

TURNIEJ WARCABOWY

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny 21 marca odbył się TURNIEJ WARCABOWY dla wszystkich chętnych chcących zmierzyć się w tej konkurencji. W zawodach udział wzięły dzieci (SP), młodzież (Gim.) i dorośli. 14 uczestników zagrało systemem „każdy z każdym“. Dla wszystkich przygotowane zostały dyplomy i słodkie niespodzianki, a dla zwycięzców dodatkowo pluszowe kolorowe wiosenne kwiatki J.

Zwycięzcami turnieju zostali:

I – Rafał Fonfara
II – Michał Grabiński
III – Dawid Brol

WYSTAWA RĘKODZIEŁA

Z okazji spotkania zorganizowanego w Dniu Kobiet dla mieszkanek Lisowic przygotowana została wystawa rękodzieła. Autorkami prezentowanych prac są panie: Gertruda Kansy, Eleonora Błyszcz, Magdalena Pradela, Irena Koza, Halina Suda i Iwona Dudzik. Na wystawie znajdują się: serwetki szydełkowe, serwetki frywolitkowe, kwiaty z bibuły, kwiaty robione szydełkiem. Z racji zbliżającej się wiosny i nadchodzących Świąt Wielkanocnych nie zabrakło także motywów i ozdób wiosenno – świątecznych: kolorowe serwetki, kurki, zajączki, kaczuszki, baranki, pisanki, kwiatki i motyle wykonane na szydełku. Wszystkie prace prezentują się bardzo pięknie.

MARSZOBIEG DLA KOBIET

8 marca zorganizowane zostało w LSCK spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Podobnie jak w ubiegłym roku mieszkanki Lisowic zaproszone zostały do udziału w „Marszobiegu dla Kobiet”. Po przebyciu trasy równej 1 pętli Kwietnego Biegu, panie spotkały się przy herbacie i ciastku. Przygotowaliśmy także kilka niespodzianek: kwiatki i ręcznie robione, ozdobne dyplomy za udział w Marszobiegu dla każdej uczestniczki marszu. Jedną z atrakcji była także wystawa rękodzieła. Autorkami prezentowanych na niej prac są mieszkanki Lisowic i okolic. Całe spotkanie zostało zorganizowane po raz drugi przez pana Krzysztofa Brola i LCSK.

ZAKOŃCZENIE ROZGRYWEK BILARDOWYCH I PIŁKARZYKOWYCH

28 lutego zakończyliśmy Rozgrywki Bilardowe, które zostały zorganizowane w LCSK już po raz czwarty. Dla urozmaicenia rywalizacji, od tego sezonu (2011/2012), towarzyszyły im Rozgrywki Piłkarzykowe. Uczestnicy obu turniejów spotkali się, aby odebrać dyplomy, upominki, statuetki i puchary. Co roku dla wszystkich graczy przygotowywana jest drobna niespodzianka, którą w tym roku był breloczek z bilą. Zwycięzca każdej kategorii otrzymał dodatkowo puchar. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny piłkarzykowej były statuetki. Dla zawodników obecnych na rozdaniu nagród przygotowany został także poczęstunek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie zawodami i już dziś zapraszamy na kolejny sezon, któy rozpocznie się pod koniec roku 2012.

DYKTANDO 2012

O mowo polska, ty ziele rodzime,
Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona,
Ty będziesz kwieciem tych pól ubarwiona,
ty osłodą żywiczną lasów,
ty zbożnym kłosem na roli,
ty utęsknieniem wszystkich czasów,
pojmująca, czująca, co boli. (Stanisław Wyspiański)



Dzień Języka Ojczystego (21.02.) daje okazję do propagowania zasad poprawnej polszczyzny oraz rozbudzania motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych. W LCSK obchodziliśmy ten dzień organizując "Dyktando gminne o złote pióro". Do udziału w "potyczkach ortograficznych" zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy gminy, a odbyły się one w dwóch grupach wiekowych: gimnazjum i dorośli. W pierwszej kategorii Złote Pióro zdobył Marcel Chyra, a w drugiej pani Anna Grabińska. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

KONCERT ŚWIĄTECZNY

15 stycznia 2012 roku odbył się Koncert Świąteczno – Noworoczny, który został zorganizowany już po raz piąty. Pierwszym punktem programu był występ teatralny gliwickiego Teatru A ze spektaklem pt.: "Pastorałka". Jak co roku ze spotkaniem noworocznym związany jest również konkurs świąteczny. Po raz drugi mieszkańcy gminy Pawonków zostali zaproszeni do wykonania Anioła Bożonarodzeniowego. Zgłoszono cztery prace, a zwycięskiego Anioła wybrała publiczność w drodze głosowania. Nagrodę główną otrzymała rodzina Wieczorków z Dralin. Pozostałe prace zostały wykonane przez: rodzinę Paruzel z Łagiewnik Wielkich, rodzinę Popielarz z Pawonkowa i rodzinę Piosek z Lisowic. Po spektaklu odbył się konkurs rodzinnego śpiewania, w którym nagrodą była Złota Bombka, zdobyta przez: Martynę, Zuzannę i Kingę Poloczek z Lisowic. TEATR A jest zawodowym, offowym teatrem religijnym. Działając od 1996 roku, w swoim dorobku ma 17 autorskich premier. PASTORAŁKA odwołując się do tradycji obrazowania faktów związanych z Bożym Narodzeniem, czerpie inspirację z liturgii adwentowej oraz z ludowych jasełek. Autorzy spektaklu sięgnęli po bogaty dorobek kultury i teologii, a w zabiegu m.in. Lekko zadziornej opozycji wobec ludowej tradycji czy wprowadzania elementów pastiszu i groteski, artyści prowokują widza do definiowania własnej, osadzonej w dzisiejszych realich, interpretacji Tajemnicy Wcielenia.

ROŻEK PIERWSZOKLASISTY

24 sierpnia 2011 r. zaprosiliśmy mamy z dziećmi do własnoręcznego zrobienia rożka na pierwszy dzień szkoły. Osobiste wykonanie Tyty jest na pewno ciekawym i oryginalnym pomysłem na przygotowanie się do pierwszego dnia szkoły.

SPOTKANIE PALEONTOLOGICZNE

7 sierpnia 2011 r. odbyło się drugie spotkanie paleontologiczne, podczas którego przybyli goście wysłuchali dwóch wykładów (o pterozaurach opowiadał pan Krzysztof Owocki, a o kamieniach szlachetnych pani Marlena Świło). Drugim punktem programu było wspólne ognisko, przy którym można było porozmawiać z uczestnikami wykopalisk w cegielni "Lipie Śląskie".

LETNIE KINO PLENEROWE 2011

24 czerwca odbył się pierwszy pokaz filmowy w ramach Letniego Kina Plenerowego, które zostało zorganizowane po raz drugi, w okresie wakacji letnich. Przybyli widzowie obejrzeli film pt.: STEP UP. Następne projekcje miały miejsce w dniach 8 lipca i 12 sierpnia.

TURNIEJ WARCABOWY 2011

21 marca, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym odbył się Turniej warcabowy. Udział w nim wzięło 16 zawodników, którzy otrzymali pamiątkowe Dyplomy. W zabawie mógł wziąć udział każdy kto lubi grać w warcaby, ale także ci, którzy dopiero poznają tę grę. Dziękuję serdecznie panu Krzysztofowi Brolowi za pomoc w zorganizowaniu zawodów i „sędziowanie”, a zawodnikom za przyjęcie zaproszenia i wzięcie w nich udziału. Myślę, że ten czas spędzony razem był miłą rozrywką intelektualną.

DYKTANDO O ZŁOTE PIÓRO 2011

„Po polsku będziemy mówili jeszcze długo,
dlatego powinniśmy zadbać,
żeby po polsku mówić poprawnie”
– prof. Andrzej Markowski


21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym zostało zorganizowane DYKTANDO o Złote Pióro. Do udziału w nim zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy gminy, z podziałem na 3 kategorie. Łącznie w dyktandzie udział wzięło 20 osób. Dla każdej grupy przygotowany został inny tekst. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwyciężczynie symboliczne Złote Pióra:

Kategoria I – Izabela Mrozek
Kategoria II – Marta Brol
Kategoria III – Barbara Brzezina


DYKTANDO miało na celu propagowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych oraz było okazją do samosprawdzenia się. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział i gratuluję wiedzy.

FINAŁ ROZGRYWEK BILARDOWYCH 2010/2011

Finał ROZGRYWEK BILARDOWYCH 2010/2011 16 lutego zakończyliśmy Rozgrywki Bilardowe, które zostały zorganizowane w LCSK już po raz trzeci. Zawody trwają w okresie zimowym, a uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach wiekowych. Tym razem grę rozpoczęło 26 zawodników, do końca zaś doszło 23 i dla nich przygotowane zostały pamiątkowe plakietki. Trzech najlepszych zawodników z każdej grupy otrzymało nagrody rzeczowe, a Mistrzowie dodatkowo puchar. W tym roku wyróżnionych zostało także 5 osób, które podczas Rozgrywek prezentowały „najlepszą” postawę, zachowując się kulturalnie, grzecznie i fair play.
Dziękuję serdecznie za okazaną pomoc i wsparcie sponsorom, dzięki którym mogliśmy zapewnić część nagród:
  • właścicielom „Oberży pod Orzechem” z Sadowa za ufundowanie kolacji dla 2 osób;
  • panu Henrykowi Wolikowi – właścicielowi Kręgielni w Lublińcu – za ufundowanie gry w kręgle;
  • pani Irenie Kozie, panu Andrzejowi Slezionie i panu Stanisławowi Kozie za wsparcie finansowe i nagrody rzeczowe.

Dziękuję także panu Krzysztofowi Brolowi za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu Rozgrywek.

Zwycięzcami Rozgrywek Bilardowych w sezonie 2010/2011 zostali:

SZKOŁA PODSTAWOWA
  1. I Seweryn Panek
  2. II Michał Grabiński
  3. III Marta Brol
GIMNAZJUM
  1. I Dawid Brol
  2. II Sebastian Guzy
  3. III Karol Matusek
DOROŚLI
  1. I Adam Kokot
  2. II Tomasz Sobalski
  3. III Krzysztof Brol 

FERIE 2011 w LCSK

W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież z Lisowic i okolicy miały okazję uczestniczyć w różnych zajęciach w LCSK. Głównie były to gry towarzyskie: bilard, tenis stołowy, piłkarzyki, gry planszowe. Amatorzy prac plastycznych wykonali m.in. wazoniki i świeczniki z masy papierowej, baranki z płatków kosmetycznych oraz bałwanki z pomponów. Odbył się również Bal przebierańców, w którym uczestniczyło ok. 20 dzieci. Zabawa, którą prowadziła Pani Biedronka, była przednia i zakończyła się wyborem królowej i króla balu.

KONCERT ŚWIĄTECZNY 2011

"Anioły odgrywają w historii Bożego Narodzenia ważną rolę. Anioł Gabriel zwiastuje Maryi narodziny syna. Anioł przynosi radosną nowinę: “Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (Łk 2, 11). A niebieski zastęp aniołów intonuje pieśń: “Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” (Łk 2, 14). Anioł przychodzi wielokrotnie we śnie do Józefa i wyjaśnia mu, co się wydarzyło i jak ma na to zareagować. Scen bożonarodzeniowych nie można wyobrazić sobie bez aniołów".
Anselm Grün, Anioły Bożonarodzeniowe


Tegoroczny koncert, który odbył się 2 stycznia, zgromadził ponad 100 osób. Już po raz czwarty mogliśmy spędzić ten czas w towarzystwie muzyki granej na żywo oraz pięknych prac wykonanych przez mieszkańców naszej gminy. Tym razem przedmiotem konkursu były Anioły Bożonarodzeniowe, a dodatkowymi atrakcjami podczas spotkania w tym roku było przyznanie tzw. Nagrody Publiczności oraz Quiz Rodzinny o Złotą Bombkę. Pierwszym punktem programu był występ warszawskiego zespołu Mr Gil. Został on założony przez gitarzystę Mirosława Gila i działał w latach 1997-1999. W tym czasie wydał jedną płytę długogrającą. Wrócił w roku 2010, nowym albumem zatytułowanym “Skelling”. To jednak nie koniec niespodzianek jakie zespół przygotował dla swoich fanów. Dokładnie 8 listopada 2010 roku do sprzedaży trafił kolejny album, zatytułowany “Light and Sound”, który zabiera słuchaczy w bardzo intymny świat marzeń. Jest to kameralna i magiczna muzyka idealna na długie jesienne i zimowe wieczory. 2 stycznia mieliśmy okazję posłuchać piosenek m.in. z tej właśnie płyty. Mr Gil wystąpił w składzie: Karol Wróblewski (wokal), Konrad Wantrych (pianino), Mirosław Gil (gitara) i Paulina Druch (wiolonczela). Do zaśpiewania refrenu finałowej piosenki pt.: “Kto Aniołem był” oraz kilku kolęd, zaproszeni zostali wszyscy goście obecni na Koncercie. Dla uatrakcyjnienia całego spotkania przygotowany został Quiz Rodzinny o Złotą Bombkę. Składał się on z czterech konkurencji: zaśpiewanie kolędy, układanka: Co robi Anioł?, Jaka to melodia (odgadnięcie tytułu kolędy na podstawie melodii) oraz pytania. W zabawie wzięło udział 5 drużyn. O ostatecznym wyniku konkursu zdecydowała konkurencja pt.: Jaka to melodia. Złota Bombka trafiła do rąk rodziny Druchów.

Na konkurs pt.: Anioł Bożonarodzeniowy zgłoszone zostały 22 prace. Wykonawcami byli mieszkańcy Lisowic, Pawonkowa, Gwoździan, Dralin, Łagiewnik Małych i Łagiewnik Wielkich. Ocenie podlegały Anioły, które miały formę przestrzenną i min. 30 cm wysokości. Jury przyznało 4 wyróżnienia i nagrodę główną.

WYRÓŻNIENIA
  • Rodzina Lenartów (Wiktoria, Anna, Krzysztof) - Pawonków
  • Rodzina Michalskich (Małgorzata, Kacper, Szymon) – Łagiewniki Małe
  • Rodzina Guzych (Agnieszka, Katarzyna, Patryk) - Draliny
  • Rodzina Kokotów (Magda, Paulina, Szymon, Sabina, Adam) - Lisowice
NAGRODA GŁÓWNA
  • Rodzina Brzezinów (Aleksander, Donata, Waltrauda) – Lisowice
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
  • Rodzina Kokotów (Magda, Paulina, Szymon, Sabina, Adam) – Lisowice
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w Konkursie i w Koncercie Świątecznym. Przede wszystkim mieszkańcom Lisowic, a także innych miejscowości naszej gminy. Cieszymy się również, że mogliśmy gościć osoby z Poznania, Gliwic, Knurowa, Koszęcina i Lublińca. Myślę, że spędziliśmy to popołudnie w miłej, rodzinnej atmosferze, i że każdy znalazł w nim coś dla siebie. Dziękuję także zespołowi Mr Gil za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie naszego niedzielnego spotkania urzekającą muzyką.

LETNIE KINO PLENEROWE 2010

Jednym z pomysłów na miłe spędzenie czasu w wakacyjne wieczory było zorganizowanie LETNIEGO KINA PLENEROWEGO. Amatorzy X muzy co dwa tygodnie mieli możliwość spotkać się na boisku przy LCSK i obejrzeć film. Wyświetlane były: Sherlock Holmes (9 VII), Ocean’s Eleven (23 VII), Alicja w Krainie Czarów (6 VIII), Kochaj i tańcz (20 VIII). Pogoda i publiczność na ogół dopisywała. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja LKP.

SPOTKANIE PALEONTOLOGICZNE 2010

Od pięciu lat prowadzone są wykopaliska paleontologiczne w cegielni „Lipie Śląskie”. Odkrycia dokonywane tutaj są bardzo ciekawe, a nawet sensacyjne. Inspirują one też do podejmowania różnych działań. Jednym z takich pomysłów było zorganizowanie SPOTKANIA PALEONTOLOGICZNEGO, aby przybliżyć, w sposób przystępny dla każdego, tematykę paleontologii i badań prowadzonych przez „naszych naukowców”. Spotkanie odbyło się 7 sierpnia w LCSK, a bezpośrednią okazją do jego przygotowania była druga rocznica otwarcia Muzeum Paleontologicznego w Lisowicach oraz obecność paleontologów prowadzących właśnie w tych dniach prace wykopaliskowe. Przybyli goście wysłuchali trzech prelekcji przygotowanych przez naukowców (1. Tropy czworonogów z osadów środkowego dewonu i ich znaczenie dla interpretacji paleobiologicznej – G. Niedźwiedzki; 2. Liaoning – Chińskie okno na kredowy świat dinozaurów – K. Owocki; 3. Śladami polskich dinozaurów – G. Niedźwiedzki), mieli możliwość porozmawiać ze studentami oraz z panem Grzegorzem Niedźwiedzkim, jednym z odkrywców Smok z Lisowic, a także zwiedzili muzeum. Całość miała charakter luźnego spotkania z nauką, rozmowy toczyły się także przy kawie i specjalnie na tę okazję upieczonych ciasteczkach w kształcie dinozaurów. Dla dzieci przygotowane zostały gipsowe figurki do malowania.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Jedną z tegorocznych propozycji wakacyjnych dla dzieci były warsztaty plastyczne. Trwały one od 19 do 23 lipca 2010 r., a udział w nich brało od 6 do 9 osób. Uczestnicy zajęć codziennie tworzyli nowe prace, poznając różne techniki plastyczne. Na początek młodzi miłośnicy sztuk plastycznych wykonali kolaże, których tematem były wymarzone wakacje. Następnie techniką frotażu robili kompozycje przedstawiające owoce i warzywa, które zostały ze smakiem skonsumowane po zakończeniu pracy. W trzecim dniu zajęć każde dziecko zrobiło sowę i filcowy ozdobny stojak na zdjęcie. Kolejny temat również wszystkim przypadł do gustu i z zapałem zabraliśmy się za wykonanie ramek. Powstały bardzo ładne, zrobione z nici, materiału, guzików, koralików, oprawy na fotografie. Ostatni dzień warsztatów upłynął na projektowaniu i wykonaniu pocztówek z Lisowic. Teraz wystarczy cierpliwie czekać aż pozdrowienia z warsztatów plastycznych dotrą do adresatów

WIOSENNE SPOTKANIA RODZINNE

19 czerwca odbyły się WIOSENNE SPOTKANIA RODZINNE, których celem było zachęcenie całych rodzin do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu. Na rozpoczęcie rozegrany został mecz siatkówki dorośli kontra dzieci, a po nim 31 zawodników rywalizowało w pięciu konkurencjach olimpijskich:

1) Rzut piłką lekarską,
2) Pchnięcie kulą (lub rzut piłeczką),
3) Rzut lotkami do tarczy,
4) Skok w dal,
5) Bieg.

Miłośnicy prac manualnych mogli wziąć udział w plenerowych warsztatach techniczno-plastycznych i zrobić obrazek z gwoździ i nici lub wazonik. Uwieńczeniem wieczoru było wręczenie medali „olimpijskich” w czterech kategoriach wiekowych oraz wspólne ognisko.

KONKURS PT.: "ŚWIAT POLSKICH DINOZAURÓW ROZSTRZYGNIĘTY

12 maja w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach odbył się finał konkursu pt. „Świat polskich dinozaurów”, adresowany do uczniów szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami konkursu byli: lisowickie Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Społeczno-Kulturalne w Lisowicach. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Wójt Gminy Pawonków Henryk Swoboda, oraz Starosta Lubliniecki Joachim Smyła. W tym miejscu warto przypomnieć, że to właśnie dzięki staraniom pana starosty, w roku 2009 Muzeum zostało wzbogacone o model plateozaura, wielkiego roślinożernego dinozaura z końca triasu. W jury zasiadali: Grzegorz Niedźwiedzki, wybitny polski paleontolog, odkrywca pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego, Irena Kazek, dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lisowicach oraz Katarzyna Koza, kierownik Lokalnego Centrum Społeczno- Kulturalnego w Lisowicach.

Głównymi bohaterami tego wydarzenia byli jednak młodzi pasjonaci dinozaurów, posiadający ogrom wiedzy o świecie tych niezwykłych zwierząt, o świecie, w którym wciąż jeszcze wiele pozostaje do odkrycia.

Dr Tomasz Sulej, jeden z odkrywców Smoka, pisał: Kto z nas nie zetknął się kiedyś z malcem, który interesuje się dinozaurami, każe sobie kupować wszystkie książki na ich temat, zbiera naklejki lub figurki dinozaurów a potem "sypie z rękawa" trudnymi nazwami, których często nawet nauczycielka biologii nie jest w stanie powtórzyć? Dla wielu jest to początek pasji, która ciągnie się przez całe życie. Niemało wybitnych paleontologów zaczynało w ten sposób.

Być może wśród uczestników konkursu są właśnie ci, o których pisał autor powyższych słów. Przebieg konkursu charakteryzował się fantastyczną atmosferą, panującą wśród uczniów biorących w nim udział. Trudno tu było szukać zawziętej rywalizacji, była to raczej forma dobrej zabawy połączonej z pogłębianiem wiedzy o odkryciach paleontologicznych na terenie Polski.

Lista finalistów:

Bonk Mateusz
Gorol Tobiasz
Lukosek Maria
Machnik Piotr Mazurek Weronika
Myrcik Mateusz
Ordon Dominik
Pietrek Jakub

Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody z rąk Starosty Lublinieckiego oraz Wójta Gminy Pawonków.

I miejsce Weronika Mazurek Szkoła Podstawowa nr 3 w Lublińcu
II miejsce Maria Lukosek Szkoła Podstawowa nr 1 w Lublińcu
III miejsce Jakub Pietrek Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kochcicach

Weronika Mazurek, laureatka pierwszego miejsca, została zaproszona do udziału w tegorocznych wykopaliskach paleontologicznych prowadzonych na terenie cegielni Lipie Śląskie.

CHOPIN I JEGO MUZYKA

Z okazji Roku Chopinowskiego 20 kwietnia 2010 r. odbyła się audycja muzyczna poświęcona Fryderykowi Chopinowi. W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin kompozytora. Koncert muzyki Chopina przygotowany został przez firmę Art musica – Marek Kunicki, a wzięło w nim udział ponad 100 osób. Wśród gości znaleźli się m.in. pani dyrektor Miejsko - Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, pani dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie, panie bibliotekarki, pan sołtys Lisowic, nauczyciele wraz z uczniami ze Szkół Podstawowych z Gwoździan i z Lisowic. Podczas spotkania można było również obejrzeć prace plastyczne, związane z Fryderykiem Chopinem i jego muzyką, przygotowane przez dzieci z Gwoździan i Pawonkowa. Organizatorem koncertu była lisowicka filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawonkowie i Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne w Lisowicach.

PÓŁFINAŁ KONKURSU WIEDZY PT.: "ŚWIAT POLSKICH DINOZAURÓW"

14 kwietnia 2010 odbył się półfinał konkursu wiedzy pt. „Świat polskich dinozaurów”, w którym udział wzięli uczniowie szkół powiatu lublinieckiego. Organizatorami Konkursu są Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach oraz Lokalne Centrum Społeczno Kulturalne w Lisowicach. Uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do rozwiązywania testów. Najlepsi, wyłonieni przez Komisję konkursową, 12-go maja wezmą udział w finale. Uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić Muzeum, po którym oprowadzał sam Grzegorz Niedźwiedzki polski paleontolog, znany nie tylko w kraju, ale i za granicą, jeden z odkrywców Smoka. Organizatorzy przekazują słowa uznania i podziękowania wszystkim pedagogom, którzy podjęli trud przygotowania uczniów do konkursu, a jest to przecież temat niełatwy, często zawierający wyrazy i sformułowania trudne do wymówienia i zapamiętania. Być może wśród uczestników Konkursu są tacy, którzy kontynuując swą młodzieńczą pasję, za kilka lat znajdą się na okładkach gazet jako światowej sławy odkrywcy. Patronat honorowy nad Konkursem objęli - Wójt Gminy Pawonków oraz Starosta Powiatu Lublinieckiego.

WYSTAWA PT.: "OJCIEC ŚWIĘTY W SPRAWIE NAJMŁODSZYCH" 2010

24 marca przypada ustanowiony przez Sejm RP, w 2004 roku, Narodowy Dzień Życia. Jak zapisano w uchwale: “Dzień ten powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych. Dzień ten powinien być również motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszystkich działań służących wsparciu i ochronie życia". W związku z powyższym została zorganizowana wystawa pt.: Ojciec Święty w sprawie najmniejszych. 12 pięknych plakatów przedstawiających m.in. wypowiedzi Papieża Jana Pawła II związane z obroną życia oraz podstawowe informacje na temat rozwoju dziecka przed narodzeniem, można było oglądać w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym w Lisowicach 22 i 23 marca. W kolejnych dniach tj. 24 - 26 marca wystawa znajdowała się w holu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawonkowie, a od 29 marca do 9 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Pawonkowie.

FERIE 2010

W czasie ferii zimowych (od 15 do 26 lutego) odbywały się w LCSK wakacyjne zajęcia. Liczba dzieci biorących w nich udział wynosiła od 4 do 10, w tym 3 osoby z Lisowic. Podczas zajęć uczestnicy rysowali, grali w różne gry, oglądali filmy, bawili się na balu przebierańców. Dziewczynki szyły także zakładki do książek, poduszeczki na igły i wyszywały. Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy konkursem z okazji Dnia Języka Ojczystego (Dyktando, Turniej pt.: Znam język polski, Słuchowisko pt.: O Tadku niejadku, babci i dziadku), a 24.02. sześć dziewcząt wzięło udział w słuchowisku podczas spotkania zorganizowanego w bibliotece. Podczas ferii rozstrzygnięte zostały także trwające od listopada 2009 r. Rozgrywki bilardowe. Dzieci robiły również różne ciekawe figurki z masy solnej. Ważnym punktem każdego dnia był podwieczorek z małym conieco:)

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Mikołaj Rej W roku 1999 UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. Dzień ten upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagało się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. 24 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisowicach odbyło się spotkanie, zorganizowane z okazji Dnia Języka Ojczystego. Na początek sześć dziewcząt uczestniczących w feriach w LCKS zaprezentowało słuchowisko słowno muzyczne pt.: Stop wulgaryzmom – zielone światło dla kultury języka. Następnie wysłuchaliśmy kilku recytacji, przygotowanych przez dzieci i młodzież z Kośmidrów, Łagiewnik Małych i Lisowic, do których przyłączyły się dwie panie bibliotekarki. Po części artystycznej goście, wśród których znalazły się min. wszystkie pracownice GBP w Pawonkowie, zostali zaproszeni na poczęstunek. Spotkanie zostało zorganizowane przez Filię GBP w Lisowicach i Lokalne Centrum Społeczno – Kulturalne w Lisowicach, a uczestniczyły w nim 32 osoby.

ROZGRYWKI BILARDOWE 2009/2010

22 lutego odbył się Finał Rozgrywek bilardowych, które rozpoczęły się w listopadzie 2009 r. Rywalizacja toczyła się w trzech grupach wiekowych. W finale udział wzięli najlepsi zawodnicy z każdej grupy i rozegrali mecze o trzy pierwsze miejsca. Najlepszym graczem i zdobywcą pucharu został DAWID BROL – kategoria: gimnazjum. Miejsce drugie przypadło MARKOWI KONIKOWI – kategoria: dorośli. Miejsce trzecie zajął MICHAŁ GRABIŃSKI – kategoria: szkoła podstawowa. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały statuetki – kule bilardowe w formie stojaka na długopis. Zwycięzcy dodatkowo otrzymali nagrody rzeczowe.

KONCERT ŚWIĄTECZNY 2010

3 stycznia 2010 roku w LCSK odbył się trzeci już KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
Pierwszym punktem programu był recital artystyczny w wykonaniu tria w składzie:

Małgorzata Pniak - skrzypce
Andrzej Ceglarek - akordeon
Marcin Wiater - kontrabas

Zespół powstał 2,5 roku temu i tworzą go absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej. Wykonuje muzykę klezmerską, jednakże w jego repertuarze znajdują się również utwory muzyki węgierskiej i cygańskiej, a także popularne tematy polskiej muzyki rozrywkowej i wybrane utwory muzyki poważnej.
Zespół koncertował na 62. i 63. rocznicy wyzwolenia Getta Łódzkiego oraz na Dniach Kultury Żydowskiej organizowanych przez większe miasta regionu łódzkiego. Ponadto zespół obsługuje rauty i spotkania biznesowe dużych koncernów mających swe siedziby w Łodzi, takich jak DELL, PHILLIPS, ABB czy HUTCHINSON. Współorganizatorem koncertu była firma Art musica – Marek Kunicki Z koncertem związany jest także konkurs pt.: ,,Przestrzenna szopka bożonarodzeniowa”. Na tegoroczną edycję konkursu, który odbywał się w kategorii rodzinnej, wpłynęły trzy prace. W związku z tym nagrodzeni zostali wszyscy autorzy szopek:

Rodzina Schoder z Łagiewnik Małych
Rodzina Paruzel z Łagiewnik Wielkich
Rodzina Wichary z Pawonkowa

Artystom dziękujemy za wspaniały koncert, uczestnikom konkursu za piękne szopki, a wszystkim gościom, którzy skorzystali z zaproszenia, za liczne przybycie.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

8 grudnia 2009 r. odbyło się spotkanie z Mikołajem, w którym uczestniczyły dzieci z Lisowic i okolicznych miejscowości. Po krótkim przedstawieniu w wykonaniu aktorów teatru SKRZAT, pojawił się Mikołaj, który wręczył wszystkim dzieciom prezenty.

WYSTAWA PT.: JESIENNE BUKIETY

Od 21 października do 15 2009 r. listopada można oglądać w LCSK wystawę jesiennych kompozycji wykonanych przez mieszkanki Lisowic i Łagiewnik Wielkich oraz przez dzieci z przedszkola w Łagiewnikach Małych. Paniom, które odpowiedziały na zaproszenie i wykonały te piękne ozdoby serdecznie dziękujemy.

WAKACJE 2009

W czasie wakacji letnich 2009 grupa dzieci uczestniczyła w KURSIE RYSUNKU. Uczestnicy zajęć poznali różne techniki malowania i rysowania.

MINI KONCERT

20 czerwca 2009 r. , na zakończenie roku szkolnego, odbył się Mini Koncert w wykonaniu uczennic i uczniów państwa Kunickich. Młodzi muzycy wykonali po kilka kompozycji na keyboardzie i pianinie, a chórek zaśpiewał 5 utworów. Dzieci z Lisowic i okolicznych miejscowości uczą się od listopada i z każdym miesiącem, dzięki regularnym ćwiczeniom, ich umiejętności są coraz lepsze.

ROZGRYWKI BILARDOWE 2008/2009

Od października 2008 roku odbywały się w LCSK Rozgrywki bilardowe. Udział w nich brało 18 zawodników, w tym jedna dziewczyna. 11 marca miał miejsce finał turnieju, podczas którego wyłoniliśmy zwycięzcę. Pierwsze miejsce zajął, z liczbą 32 punktów, Adam Kokot. Zaraz za nim był Rafał Kokot, a na miejscu trzecim znalazł się Dawid Brol. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali statuetki, a zwycięzca puchar i nagrodę.

SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

"Wychowywać to kochać i wymagać”

"Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z dziećmi lub wychowankami. Jego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku. Szkoła dla Rodziców i Wychowawców uczy nie tyle ,,metod” co budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu. Każdy kto wychowuje chce mieć skuteczny sposób na porozumiewanie się i kontakt z dzieckiem. Jest to o tyle trudne, że nie ma gotowych recept idealnie pasujących do wszystkich i wszystkiego. Lecz jako rodzice i wychowawcy nie musimy kroczyć po omacku i zdawać się tylko na intuicję i doświadczenia wyniesione z własnej rodziny. Możemy się kształcić. SdRiW daje taką możliwość i pokazuje, że w wychowaniu potrzebne są konkretne umiejętności, których można się nauczyć. Szkoła jest dla: rodziców, nauczycieli, wychowawców, katechetów, duszpasterzy, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, policjantów, osób, którym zależy na dobrym porozumiewaniu się z innymi".

W Lokalnym Centrum Społeczno - Kulturalnym zajęcia w Szkole rozpoczęły się 18.11.2008 r. i miały charakter warsztatowy. Podczas dziesięciu spotkań odbywały się zajęcia składające się z omówień i wprowadzeń teoretycznych oraz ćwiczeń. Elementem uczącym była również wymiana doświadczeń między uczestniczkami oraz praktyczne wypróbowywanie nowych umiejętności w postaci zadań domowych. W programie zajęć w dużej mierze bazujących na książce pt. ,,Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” znalazły się następujące zagadnienia:
* Postawy rodzicielskie. Granice, normy i wymagania stawiane dziecku;
* Rozpoznawanie i nazywanie uczuć. Pomoc dziecku w radzeniu sobie z niewygodnymi uczuciami – nauka aktywnego słuchania;
* Blokady komunikacyjne. Style komunikacji;
* Zachęcanie dziecka do współpracy z dorosłym;
* Czynniki sprzyjające procesowi usamodzielniania dziecka oraz wzrostu jego odpowiedzialności; * Konstruktywne rozwiązywanie problemów i konfliktów metodą "Bez porażek";
* Negatywne skutki stosowania kary w procesie wychowawczym;
* Rola pochwały i zachęty w wychowaniu;
* Uświadamianie przypisanych sobie i dziecku ról i sposoby wyprowadzania z nich.

W zajęciach (bezpłatnych) zorganizowanych w LCSK udział wzięło 10 osób zarówno z terenu naszej gminy jak i z sąsiednich. Nauczycielkami w naszej Szkole były panie Aleksandra Graca i Renata Kotas na co dzień pracujące w Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lublińcu. Zajęcia zakończyły się 24.02.2009 r. Jeśli znajdą się kolejne chętne osoby do wzięcia udziału w Szkole (1 grupa = 10 osób) istnieje możliwość zorganizowania kolejnej edycji w LCSK. O Szkołę można pytać także w Poradni w Lublińcu.

FERIE 2009 w LCSK

Zabawa jest nauką, nauka zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.
Glenn Doman


Przez dwa tygodnie ferii zimowych odbywały się w LCSK zajęcia dla dzieci. Oprócz gier dostępnych na co dzień (bilard, piłkarzyki, rzutki, tenis stołowy, gry planszowe), zorganizowane zostały zabawy z wodzirejem. Podczas pierwszego takiego spotkania, byliśmy Indianinami w kolorowych strojach i pióropuszach, które musieliśmy sami sobie zrobić. Później siedząc w kręgu prezentowaliśmy swoje nowe, indiańskie imiona, tańczyliśmy i graliśmy na różnych instrumentach oraz odbywaliśmy narady i wyprawę na bizona. Kolejne spotkanie przyniosło nowe niespodzianki. Zobaczyliśmy jak można wykorzystać zwykłą gazetę. W trakcie opowiadania o Jasiu stawała się ona czapką malarską, statkiem na wzburzonym morzu i wreszcie kamizelką ratunkową. W kolejnej części dzieci zaprezentowały innowacyjne stroje i zrobiły afisze reklamowe. Podczas zajęć plastycznych i technicznych robiliśmy rzeczy zarówno łatwe (maski karnawałowe), jak i wymagające nieco więcej pracy (obrazki z gwoździ i nici, kolczyki).
Na zakończenie ferii bawiliśmy się na balu przebierańców. Dzieci w wieku od 2 do 14 lat, ubrane w kolorowe, ciekawe stroje tańczyły, brały udział w zabawach i konkursach. Dużą radość wzbudziły zabawy z chustą i mnóstwo balonów, które dzieci zabrały do domów. Odwiedzili nas też dwaj goście (dawni mieszkańcy terenów lisowickich :) dinozaur i lis.

Zapraszamy wszystkich do udziału w zajęciach w LCSK.

KONCERT ŚWIĄTECZNY 2009

4 stycznia w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym odbył się Koncert Świąteczny. Spotkanie to, było nie tylko okazją do posłuchania muzyki, ale również do wspólnego kolędowania i zaprezentowania prac, zgłoszonych do konkursu na Przestrzenną Szopkę Bożonarodzeniową. Spośród zaproszonych gości przybyli: p. Irena Sikora, p. Marian Mańka, p. Renata Piosek, p.Marek Błyszcz, p. Jolanta Piosek, p. Krzysztof Brol. Pierwszym punktem programu był występ pana Andrzeja Ceglarka, absolwenta klasy akordeonu Akademii Muzycznej w Łodzi, laureata konkursów w kraju i zagranicą. W czasie recitalu pan Andrzej zaprezentował m.in. następujące utwory: Kocham Paryż (Cole Porter), Wesoły Korowód (Wiktor Gridin), Taniec węgierski nr 6 (Johannes Brahms) oraz Libertango (Astor Piazzola). Po części muzycznej spotkania, zakończonej wspólnym kolędowaniem przy akompaniamencie panów Marka Kunickiego i Andrzeja Ceglarka, zostały ogłoszone wyniki konkursu na szopkę bożonarodzeniową. W tym roku prace oceniały panie: Zenobia Sotkiewicz, Aleksandra Kompała i Joanna Koza. Jury przyznało trzy pierwsze nagrody oraz wyróżnienie:

I miejsce – Natalia Schoder (Łagiewniki Małe)
II miejsce – Nikola Kotysz, Roksana Krawczyk, Marzena Gaś (Łagiewniki Małe)
III miejsce – Łukasz Sobala (Łagiewniki Małe)
Wyróżnienie – Renata Paruzel (Łagiewniki Wielkie)

WIECZÓR Z MIKOŁAJEM 2008

Prawda jest, prawda jest, że święty Mikołaj dobry jest!!!

Przekonały się o tym dzieci, które przyjęły zaproszenie świętego Mikołaja i spotkały się z Nim 1 grudnia w Lokalnym Centrum Społeczno – Kulturalnym. Pierwszym punktem programu był występ opolskiej grupy Dell'arte z kabaretem ,,Koziołek”. Artyści zaprezentowali zgromadzonym formę teatru otwartego. Do udziału w przedstawieniu zaproszeni zostali wszyscy widzowie, szczególnie zaś dzieci. Zabawa była przednia, co potwierdzały częste salwy śmiechu. Po 45 minutach ćwiczenia mięśni brzucha, przyszedł czas na wizytę gościa honorowego, czyli św. Mikołaja. Podczas rozmowy z dziećmi Mikołaj pytał je oczywiście jak się sprawowały przez cały rok, zadawał, z pomocą dwóch Aniołków, zagadki i wysłuchał kilku wierszyków przygotowanych z tej okazji przez milusińskich. Ze swojego czerwonego worka wyciągał coraz to nowe nagrody dla odważnych. Również mamy, dojrzane bystrym okiem gościa, musiały wystąpić i wykonać pewne zadania. Mnie w udziale przypadał worek do wyprania :) Pomimo swego wieku Mikołaj zaproponował dzieciom zabawę: JEDZIE POCIĄG Z DALEKA, której przewodził. Były oczywiście i prezenty!

Podczas spotkania można było poczęstować się kawą, herbatą i piernikami świątecznymi. Panie z Kubu Miłośniczek Robótek Ręcznych i Rękodzieła przygotowały przepiękną wystawę ozdób świątecznych: gwiazdki, aniołki i serwetki zrobione na szydełku, karty świąteczne z haftowanymi motywami, choinki z siana i piór, wieńce adwentowe i wiele innych.

Serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi za przyjęcie zaproszenia i obecność, a tym, którzy brali udział w przygotowaniach, za pomoc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz